Algemeen   Oprichting   Structuur & Personeel   SS-Standarte Westland   Krijgsgeschiedenis

Structuur en officieren SS-Division 'Wiking'

Naamsaanduidingen:

  • 5. Infanterie Division (mot.) "Germania" (6-1940 - 21-12-1940)
  • SS-Division "Wiking" (1-1-1941 - 9-11-1942)
  • SS-Panzergrenadier-Division "Wiking" (9-11-1942 - 22-10-1943)
  • 5.SS-Panzer-Division "Wiking" (22-10-1943 - 5-1945)
  •  
    SS-Mann uniform
    Bevelhebbers 'Wiking'

    SS-Obergruppenführer Felix Steiner, 01-12-40 - 01-05-43
    SS-Obergruppenführer Herbert Gille, 01-05-43 - 06-08-44
    SS-Oberführer Eduard Deisenhofer, 06-08-44 - ??-08-44
    SS-Standartenführer Johannes Mühlenkamp, ??-08-44 - 09-10-44
    SS-Oberführer Karl Ullrich, 09-10-44 - 05-05-45


    Informatie 'Wiking' vrijwilligers per land/streek:

    Nederland: Het Regiment Westland telde in juni 1941, 631 Nederlanders. In september was het aantal gegroeid tot 821.

    Vlaanderen: Duidelijke cijfers zijn mij niet bekend, wel is bekend dat zij aanvankelijk hun diensten vervulden in het Regiment 'Westland'.

    Noorwegen: In de Division 'Wiking' dienden op 22 juni 1941, 294 Noren in de Standarte 'Nordland'.

    Denemarken: In het Regiment 'Nordland' vochten in juni 1941 216 Denen.

    Zwitserland: Over de Zwitserse deelname in 'Wiking' bestaat veel onduidelijkheid. het meest waarschijnlijke cijfer ligt ergens rond de 50. Er zijn echter ook bronnen die spreken van 800 man.

    Finland: 421 Finnen stonden in 1941 geregistreerd als vrijwiliger in de Division. Daarnaast werd in 1942 een nieuwe Fins Vrijwilligers bataljon aan de Division toegevoegd.

    Zweden: Ook over het aantal Zweden in de Division is weinig duidelijkheid.

    Estland: De Esten dienden in de SS-Panzer-Grenadier-Abteilung 'Narwa' van de Division.

    Wallonië: De Waalse vrijwilligers vochten in de SS-Sturmbrigade Wallonien.

    Volksduitsers: Niet zelden werden de verliezen aangevuld met Volksduitsers afkomstig uit de Balkan.


    Algemene structuur van 5.SS-Panzer-Division 'Wiking'

    Stab der Division
    SS-Panzer-Grenadier-Regiment 9 "Germania"
    SS-Panzer-Grenadier-Regiment 10 "Westland"
    SS-Panzer-Grenadier-Regiment "Nordland" (Uit de Division geplaatst in 1943)
    estnisches SS-Freiwilligen-Panzer-Grenadier-Batallion "Narwa" (Uit de Division geplaatst in 1944)
    Finnisches Freiwilligen-Batallion der Waffen-SS
    SS-Sturmbrigade "Wallonien"
    SS-Panzer-Regiment 5
    SS-Panzerjager-Abteilung 5
    SS-Sturmgeschutz-Abteilung 5
    SS-Sturmgeschutz-Batterie 5
    SS-Panzer-Artillerie-Regiment 5
    SS-Flak-Abteilung 5
    SS-Werfer-Abteilung 5
    SS-Panzer-Nachrichten-Abteilung 5
    SS-Panzer-Aufklarungs-Abteilung 5
    SS-Panzer-Pionier-Batallion 5
    SS-Div. Nachschub. Tr. 5
    SS-Instandsetzungs-Abteilung 5
    SS-Wirtschafts-Batallion 5
    SS-Sanitäts-Abteilung 5
    SS-Feldlazarett 5
    SS-Kriegsberichter-Zug 5
    SS-Feldgendarmerie-Trupp 5
    SS-Feldersatz-Battallion 5
    I./SS-Panzer-Grenadier-Regiment 23 "Norge"
    I./SS-Panzer-Grenadier-Regiment 24 "Danmark"


    Kommandeure / Bevelhebbers van 'Wiking':

    Divisionsstab
    I a (1.Generalsstabsoffizier - Führung) Günther Ecke 1940, 1941
    Erwin Reichel 1941, 1942
    Manfred Schönfelder 1943, 1944
    ? Kleine 1944
    Alois (?)Braun 1945
    Willi Klose 1945
    I b (2.Generalsstabsoffizier - Versorgung) Erwin Reichel 1940, 1941
    Hans Sporn 1941
    Max Kille 1941
    Wilhelm Büthe 1941, 1942, 1943
    Manfred Schönfelder 1942
    Herbert Scharf 1943
    Dr. Horst Fischer 1944, 1945
    I c (3. Generalsstabsoffizier - Feindnachrichten/Sicherheit) Otto Paetsch 1940, 1941, 1942
    Dr. Falz (?) 1942
    Dr. Herbert Jankuhn 1942, 1943, 1944
    Georg Glanert 1944, 1945
    Pz.Gr.Rgt.9 'Germania'
    Carl von Oberkamp 1940, 1941, 1942
    Jürgen Wagner 1942
    Fritz Ehrath 1943, 1944
    Hans Dorr 1944, 1945
    Helmut Müller 1945
    Karl-Heinz Bühler 1945

    Pz.Gr.Rgt.10 'Westland'
    Hilmar Wäckerle 1940, 1941
    Karl Diebitsch 1941
    Arthur Phleps 1941, 1942
    Berthold Maack 1942
    Paul Geisler 1942
    Harry Polewacz 1943
    Erwin Reichel 1943
    August Dieckmann 1943
    Paul Marsell 1944
    Franz Hack 1944
    Alfred Nedderhof 1945
    Franz Hack 1945

    Freiw.Pz.Gr.Btl. 'Narwa'
    vanaf maart'44 III./'Westland'
    Georg Eberhardt 1941, 1942, 1943
    Hans Koop 1943
    Bernhard Grafhorst 1943

    Pz.Gr.Rgt.11 'Nordland'
    Fritz von Scholz 1940, 1941, 1942, 1943
    Wolfgang Joerchel 1943
    Mei 1944 uit Division geplaatst

    Finnisches Freiwilligen Bataillon
    Hans Collani 1942

    Pz. Gr. Btl. 'Norge'
    Fritz Vogt 1944, 1945

    Pz. Gr. Btl. 'Danmark'
    Hermann im Masche 1944, 1945

    Sturmbrigade 'Wallonien'
    Lucien Lippert 1943, 1944
    Johann Hellebaut 1944, 1945

    Feld. Ers. Btl. 5
    Alfred Nedderhof 1942, 1944
    Helmut Müller 1943
    Anton Kruse 1944

    (Pz.) Artillerie Regiment 5
    Herbert Gille 1940, 1941, 1942, 1943
    Joachim Richter 1943, 1944
    Hans Bünning 1944, 1945

    Panzer Regiment 5
    Johannes Mühlenkamp 1942, 1943, 1944
    Fritz Darges 1945

    (Pz.) Pionier Btl. 5
    Emil-Heinrich Klein 1940, 1941
    Kurt Albert 1941
    Max Schäfer 1941, 1942, 1943
    Hugo Eichorn 1943
    Herbert Stieglitz 1943
    Fritz Braune 1944
    Eberhard Heder 1944, 1945

    (Pz.) Aufklärungs Abteilung 5
    Albin von Reitzenstein 1940, 1941, 1942
    Otto Paetsch 1942
    Rudolf Saalbach 1943
    Walter Füting 1943
    Heinrich Debus (?) 1944
    Franz Hack 1944
    Heinz Wagner 1945
    Fritz Vogt 1945

    Panzer Jäger Abteilung 5
    Berthold Maack 1940, 1941
    Hans Köller 1942
    Herbert Oeck 1943, 1944
    Werner Korff 1945

    Flak Abteilung 5
    Arnold Stoffers 1941
    Karl Diebitsch 1942
    Alois Braun 1942
    Emil Kurz 1942, 1943
    Joachim Stoige 1943, 1944
    Arthur Winkelmann 1944, 1945
    Adolf Eberhard 1945

    (Pz.) Nachrichten Abteilung 5
    Ernst Kemper 1940, 1941, 1942
    Elmenreich (?) 1942
    Rüdiger Weitzdörfer 1943
    Hubert Hüppe 1944, 1945
    Herbert Schmeisser 1945

    Sanitäts Abteilung 5
    Dr. Gerd Unbehaun 1940, 1941
    Dr. Ernst Schmucker 1942
    Dr. Ernst Wille 1943
    Dr. Hans Thon 1944, 1945

    Div. Nachschub Tr.
    Hans-Georg Egersdorf 1942
    August Wolferseder 1943
    Wilhelm Honsell 1944, 1945

    Wirtschafts Btl. 5
    Martin Meier 1940, 1941, 1942
    Hubert Derda 1943
    Dr. Hans Herdach 1944, 1945

    Instandsetzungsabteilung 5
    Hans Sporn 1940, 1941, 1942
    Hans Endreß 1943
    Hubert Bretterbauer 1944, 1945

    Bronnen: (zie literatuur voor volledige titels) Klietmann, Waffen-SS, eine Dokumentation; Strassner, Europäische Freiwillige; Steiner, Die Freiwilligen; Stein, Geschichte der Waffen-SS; In 't Veld, De SS en Nederland; Vincx en Schotanius, Nederlandse vrijwilligers in Europese krijgsdienst dl. 4 Moore, Führerliste der Waffen-SS.



      Tekst: EM © 2000 - 2009 vragen en/of opmerkingen: mail
      The symbols on this site serve no political or ideological purpose. The author has no intention to promote any political or ideological ideas.